Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

30 lat minęło jak… – jubileuszowy koncert orkiestry

Młodzieżowa Orkiestra Dęta GCKiB w Przemęcie, postanowiła w wyjątkowy sposób podsumować jubileusz swojej działalności. Przypomnijmy, że w czerwcu 2017 r., orkiestra obchodziła 30-lecie działalności. Uroczystości z tym związane odbyły się wówczas w Przemęcie. Na tym jednak orkiestra nie zaprzestała. Od września do grudnia razem z mażoretkami „Vena”, zespół koncertował w okolicznych miejscowościach – Kluczewie, Górsku i Solcu, promując swoją działalność i przedstawiając specjalnie przygotowany program artystyczny.
Trzy dekady ciągłej, nie przerwanej gry, jak to podczas czerwcowego jubileuszu powiedział dyrektor GCKiB w Przemęcie – Maciej Ratajczak, wyzwoliło w członkach orkiestry chęć przybliżenia publiczności tych lat, przedstawienia historii, rozwoju i to w sposób zabawny, zaskakujący, być może wzruszający. Miesiące przygotowań, pracy do późnych godzin wieczornych zaowocowały wspaniałym widowiskiem, które zostanie w naszych pamięciach na długo.
Koncert, który odbył się w niedzielę 4 lutego br. w sali GCKiB w Przemęcie, był podzielony na dwie części. Pierwsza część rozpoczęła się od krótkometrażowego filmu, który został nagrany na bazie wspomnień pierwszego dyrygenta orkiestry, pana Stanisława Wowera z Siedlca.
Film przedstawiał m.in. pierwsze spotkanie Mieczysława Wojciechowskiego z Przemętu z Stanisławem Wowerem i jego namowy, przekonywania władz samorządowych z tamtych lat do zasadności powstania orkiestry oraz upór w dążeniu do jej utworzenia. Film został zrealizowany przez członków przemeckiej orkiestry. Wystąpili w nim: Kamil Kostaniak jako Mieczysław Wojciechowski, Sebastian Marach jako Stanisław Wower, Eliza Marach jako Krystyna Peda, Weronika Rimke jako sekretarka. Całość wyreżyserowała i zmontowała Ada Firlej. Film kończy data pierwszego koncertu orkiestry. I w tym momencie na scenie pojawił się Stanisław Wower dyrygując orkiestrą, która zagrała utwory z początkowego okresu jej istnienia. Kolejne prezentowane utwory poprzedzone były słowami wstępu, które przedstawiali poszczególni członkowie orkiestry. Mowa była o początkach, rozwoju orkiestry, orkiestrowych zwyczajach, pozyskiwaniu nowych członków, a także udziału muzyków w indywidualnych konkursach instrumentalnych. Podczas wykonywania utworów na ekranie wyświetlane były zdjęcia i filmy z działalności orkiestry w kolejnych latach istnienia. Były też momenty zaskoczenia, tym razem dla Macieja Ratajczaka, dyrektora GCKiB w Przemęcie, który został poproszony o taniec z wybraną przez niego panią z publiczności do utworu „Przetańczyć z tobą chcę całą noc”.
W przerwie po pierwszej części koncertu publiczność zaproszona została na kawę i słodki poczęstunek, przygotowane przez członków orkiestry.
W drugiej część zaprezentowano wspólną działalność orkiestry oraz grupy mażoretek ”Vena”. Współpraca obu zespołów trwa od 2013. Energiczny utwór „Cornfield Rock” i występ mażoretek zachęciły publiczność do rytmicznych oklasków. Za sprawą śpiewników, które muzycy przed koncertem przygotowali dla gości, wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Szła dzieweczka do laseczka”. Na scenie pojawiła się również wokalistka zespołu „Gioielli” Angelika Malcher, która przy akompaniamencie orkiestry zaśpiewała piosenkę „Sway”.
Muzyczne podziękowania członkowie orkiestry złożyli wszystkim, którzy tworzyli i tworzą zespół. Przed ostatnim utworem kapelmistrz Tomasz Chełpiński podziękował całej orkiestrze za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie koncertu. Wyrazem wdzięczności był bukiet kwiatów, który wręczył na ręce saksofonistki, Adrianny Firlej – głównej inicjatorki tego koncertu. Swych wyrazów szacunku i zadowolenia nie kryli panowie: Maciej Ratajczak, dyrektor GCKiB w Przemęcie oraz Janusz Frąckowiak, Starosta Wolsztyński gratulując orkiestrze wspaniałego koncertu.
Koncert orkiestra zakończyła utworem „Can can” – była to premiera w jej wykonaniu. Na zakończenie były owacje na stojąco i bis. Raz jeszcze więc zabrzmiała utwór „Orkiestry Dęte”.

Młodzieżowa orkiestra dęta GCKiB w Przemęcie składa podziękowania za pomoc w organizacji koncertu pracownikom GCKiB w Przemęcie z dyrektorem Maciejem Ratajczakiem, koledze Romanowi Sobierajskiemu, koledze Rafałowi Firlejowi, koledze Bartłomiejowi Maciołkowi, koledze Januszowi Fechnerowi, rodzicom naszej Ady – Aleksandrze i Jackowi Firlej, byłym członkom naszej orkiestry: Grzegorzowi Kwaczyńskiemu z Przemętu, Stanisławowi Wojciechowskiemu z Perkowa oraz synowi p. Mieczysława Wojciechowskiego – Andrzejowi Wojciechowskiemu z Przemętu za udostępnienie zdjęć z początkowych okresów działalności orkiestry. Dziękujemy !!!

Gmina Przemęt

Jagiellońska 8, 64-234 Przemęt
Tel. 65 549 60 72
Strona www: przemet.pl

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 07:30 - 15:30
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1