Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

Święto Konstytucji 3 Maja poświęcone pamięci Pułkownika Stanisława Siudy z Błotnicy

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Gminie Przemęt miały wyjątkowy charakter. Obok świętowania wydarzeń z 1791 roku, był to także, a może właśnie przede wszystkim, dzień upamiętnienia osoby Pułkownika Stanisława Siudy – Powstańca Wielkopolskiego z Błotnicy, Kawalera Orderu Virtuti Militari. To właśnie jemu poświęcono odnowiony skwer w rodzinnej Błotnicy oraz dwie, odsłonięte tego dnia, pamiątkowe tablice. Uroczystości dały początek gminnym obchodom setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego oraz wyzwolenia Przemętu.

Ten wyjątkowy dzień rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę, którą odprawił ks. proboszcz Edmund Magdziarz. W nabożeństwie obok mieszkańców i zaproszonych gości, a także władz gminnych i powiatowych udział wzięły również liczne delegacje i poczty sztandarowe. Dawno w kościele nie było tak wielu przedstawicieli licznie działających w gminie organizacji. Ponad 20 sztandarów, które stanęły przed ołtarzem, robiło naprawdę duże wrażenie. Czuć było doniosłość chwili.
Dalsza część uroczystości miała miejsce już w Błotnicy, ulicami której, w kolorowym pochodzie, przeszli wszyscy uczestnicy święta. Pochód otwierały perkowskie „Sokoły” na koniach, następnie mażoretki „Vena” oraz orkiestra dęta GCKiB w Przemęcie. Następnie maszerowały poczty sztandarowe, harcerze i delegacje, goście, dzieci z przemęckich szkół i spora grupa mieszkańców. Niemal każdy zaopatrzony w biało-czerwoną chorągiewkę. Celem marszu był Skwer Pułkownika Stanisława Siudy, gdzie odbyła się kolejna część uroczystości.
Tu, na skwerze, wszystkich biorących udział w wydarzeniu, w imieniu organizatorów, przywitał prowadzący uroczystości, Maciej Ratajczak, dyrektor GCKiB w Przemęcie. Wśród obecnych byli m.in.: Wójt Gminy Przemęt, Dorota Gorzelniak; Przewodniczący Rady Gminy Przemęt, Jerzy Dominiak; Zastępca Wójta Gminy Przemęt, Mariusz Silski oraz Starosta Wolsztyński, Janusz Frąckowiak. Na uroczystościach byli również: Zdzisława Kościańskiego, Przewodniczącego Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego; Henryk Józefowski; członek Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Antoni Fonalski; Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie; Dariusz Poszwiński, Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Siedlcu oraz Zbigniew Kowalewicz, Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie. Nie zabrakło oczywiście ks. proboszcza Edmunda Magdziarza. Posła RP Krzysztofa Paszyka reprezentował Kamil Górski.
Byli również dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy Przemęt. Szczególnie licznie przez młodzie i nauczycieli reprezentowany był Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie, na czele z dyrektor Haliną Pohl.
Nie zabrakło również wielu radnych gminy Przemęt oraz radnych powiatu wolsztyńskiego, a także licznego grona sołtysów, na czele z sołtysem Błotnicy, Marleną Samol.
Wyjątkowymi gośćmi uroczystości była oczywiście rodzina pułkownika Stanisława Siudy, w szczególności jego wnuki: Ziemowit Popowicz, Sławomir Popowicz, Konrad Siuda, Stanisława Siuda, Andrzej Nikish oraz Jacek Nikish.
Warte honorową przy pomniku na skwerze pełnili tego dnia harcerze z 7 Drużyny Harcerskiej im. Jana Pawła II z Przemętu.
Zabierając jako pierwsza głos Wójt Dorota Gorzelniak, podkreśliła znaczenie osoby pułkownika Siudy w historii nie tylko Ziemi Przemęckiej, ale całego powiatu i regionu. Wójt przedstawiła również działania jakie zostały podjęte aby uhonorować Stanisława Siudę swoim miejscem w Błotnicy:
„Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie zaproponowało, w ramach obchodów 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, umieszczenie na rodzinnym domu pułkownika tablicy pamiątkowej. (…) A potem wpadła mi do głowy myśl – może teren na wlocie na ulicę Jeziorną nazwać Skwerem Pułkownika Stanisława Siudy?
Przeprowadziłam analizę nazw ulic i placów w Gminie Przemęt pod kątem ich patronów. Najczęściej są nimi zbiorowo, anonimowo Powstańcy Wielkopolscy. Dowodów pamięci dedykowanych konkretnym osobom mamy jednak niewiele. Pochwalić się możemy aktualnie jedynie ulicami Świętego Wojciecha i Jana Kazimierza w Kaszczorze oraz Rynkiem im. Księdza Mojżykiewicza w Przemęcie. Doprawdy nie ma nikogo więcej z imienia i z nazwiska? Tym bardziej celowym wydaje mi się uhonorowanie pułkownika z tyloma aż wyróżnieniami.
Pomysł w formie projektu uchwały wniosłam pod obrady Rady Gminy w Przemęcie, która ją przegłosowała. Nadszedł czas realizacji.”
Wójt podziękowała również osobom i firmom zaangażowanych w realizacje budowy skweru:
„Chcę podziękować osobom, które są projektantami lub wykonawcami naszego pierwszego w gminie skweru. Bardzo odważną, a jednocześnie trudną, bo uwzględniającą już istniejące elementy zagospodarowania terenu, koncepcję architektoniczną skweru wykonała nieodpłatnie architekt Mariola Kosicka z Wolsztyna.
Uzgodnienia, rysunki techniczne oraz nadzór nad wykonaniem, powierzyłam Panu Piotrowi Szudra, pracownikowi UG w Przemęcie, prace brukarskie – wykonała lokalna firma Krubet – Jan Kruk z Nowej Wsi; prace kamieniarskie, odnowienie tablic poległych – miejscowa firma Sebastian Kruk. Za koncepcje i tablice pamiątkowe z opisem autorstwa Antoniego Fornalskiego odpowiedzialny był dyrektor GCKiB, Pan Maciej Ratajczak. Dziękuję również pracownikom Przemęckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, radnemu i pani sołtys oraz zaangażowanym mieszkańcom wsi Błotnica za ich pomoc i wsparcie w realizacji projektu. Za przyznanie środków finansowych dziękuję Radzie Gminy. To dzięki Wam wszystkim, skwer stał się niewątpliwie ciekawą i nowoczesną ozdobą Błotnicy.”
W swoim przemówieniu z kolei Prezes Antoni Fornalski przedstawił najważniejsze wydarzenia z życia Stanisława Siudy. Wyraził również radość, iż jego pragnienie i zabiegi uczczenia pułkownika stają się faktem.

Podczas uroczystości poświęcone i odsłonięte zostały dwie tablice upamiętniające Stanisława Siudę. Pierwsza z nich znajduje się na budynku, w którym urodził się i mieszkał Stanisław Siuda. Druga z nich to tablica informacyjna ukazująca biogram tej niezwykłej osoby, a która stoi właśnie na Skwerze Pułkownika Stanisława Siudy.
Odsłonięcie pierwszej z tablic dokonała Pani Barbara Dobrowolska, mieszkającą dziś w rodzinnym domu pułkownika. Asystowali jej Wójt Gminy Przemęt, Dorota Gorzelniak oraz Prezesa TPPW, Antoni Fornalski. Był to bardzo niezwykły i wzruszający moment uroczystości. Odsłoniętą tablice poświęcił ks. prałata Edmunda Magdziarza, a symboliczną wiązankę kwiatów w imieniu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego złożył jego prezes, Antoni Fornalski.
Podziękowanie wszystkim zaangażowanym w upamiętnienie Stanisława Siudy złożyła, wyraźnie wzruszona, Barbara Dobrowolska.
Przed odsłonięciem drugiej z tablic, tekst uchwały Rady Gminy Przemęt z dnia 27 lutego 2018 roku o nadaniu skwerowi w Błotnicy nazwy Skwer Pułkownika Stanisława Siudy, odczytał Przewodniczący Jerzy Dominiak.
Następnie wnuk bohatera, profesor Ziemowit Popowicz, przy asyście Jerzego Dominiaka, odsłonił tablicę informacyjną z biogramem swojego przodka. Księdza prałata Edmunda Magdziarza poświęcił natomiast odnowionego Skweru, który jest miejscem pamięci również o innych mieszkańcach naszej gminy, którzy oddali swoje życie w walce o wolność – to tu stoi, również odnowiona, tablica pamiątkowa z nazwiskami poległych mieszkańców tej miejscowości. Dla uczczenia ich pamięci delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod tablicą pamiątkową.
Wśród zabierających głos podczas uroczystości był prof. Ziemowit Popowicz, wnuka Stanisława Siudy, który podziękował za pamięć i zorganizowanie uroczystości poświęconych jego dziadkowi.
Gratulacje organizacji imprezy i wyrazy uznania dla pułkownika Siudy wyrazili również Janusz Frąckowiak, Starosta Wolsztyński; dr. Zdzisława Kościańskiego, Przewodniczącego Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Kamil Górski, reprezentujący posła Krzysztofa Paszyka.
Uroczystości zakończył krótki program artystyczno-patriotycznego w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie oraz Orkiestry Dętej GCKiB w Przemęcie.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom wydarzenia – mieszkańcom, zaproszonym gościom, delegacjom, pocztom sztandarowym oraz przemęckim harcerzom. Podziękowania kierują również do strażaków z OSP w Przemęcie i Powiatowej Policji za pomoc w zabezpieczeniu wydarzenia.

Gmina Przemęt

Jagiellońska 8, 64-234 Przemęt
Tel. 65 549 60 72
Strona www: przemet.pl

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 07:30 - 15:30
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1