Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

Odkrycie muzycznych archiwaliów w Przemęcie

Od 4 do 8 lipca br. w parafii w Przemęcie praktyki archiwistyczne odbywała grupa studentów II roku muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studenci, wraz z profesor Aliną Mądry, na zaproszenie Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie i przemęckiej parafii, zbadali dokumenty muzyczne, które znajdowały się w tutejszym klasztorze. Na dokumenty, umieszczone w dwóch szafach, natrafiono podczas kwietniowej konferencji naukowej. Po ich wyniesieniu, odkurzeniu i posegregowaniu okazało się, że wśród nich są następujące grupy materiałów i nut: repertuar zachowany po Kole Śpiewu „Halka”, repertuar po organistach przemęckich, związany także z działalnością Koła Śpiewu „Halka”, druki muzyczne i rękopisy z sześcioma różnymi pieczęciami proweniencyjnymi z Reichenbach (Dzierżoniów); najprawdopodobniej przywiezione do Przemętu przez Bronisława Mikołajczyka w 1951 roku, druki muzyczne wydawnictw głównie niemieckich; przede wszystkim na fortepian oraz czasopisma muzyczne.
Szczególnie interesujące są materiały związane z historią Koła Śpiewu „Halka”, które trafią do GCKiB w Przemęcie i będą dostępne do wglądu w bibliotece.
Podczas prac zrodził się także pomysł naukowego opracowania odkrytych materiałów, tak aby spopularyzować muzyczną historie Przemętu, która jest jak się okazuje bardzo bogata.

Gmina Przemęt

Jagiellońska 8, 64-234 Przemęt
Tel. 65 549 60 72
Strona www: przemet.pl

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 07:30 - 15:30
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1