Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

W Mochach uczczono pamieć 13 powstańców

W Mochach, w niedzielę 17 lutego 2019 r., w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców i gości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich rozpoczęły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej zawierającej nazwiska 13 powstańców wielkopolskich z tej miejscowości. Uroczystą wartę przy pomniku pełnili strażacy z OSP w Mochach. Przybyły też poczty sztandarowe PSL, Szkoły Podstawowej w Mochach oraz OSP z Moch, Solca i Nowej Wsi.
Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu odegranego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą GCKiB z Przemętu. Następnie prowadzący uroczystości Jerzy Bortniak powitał przybyłych gości, między innymi Wójta Gminy Przemet, Janusza Frąckowiaka, Przewodniczącą Rady Gminy Przemęt, Elżbietę Wita, Prezesa Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie, Antoniego Fornalskiego, księdza proboszcza Ryszarda Penczyńskiego, a przede wszystkim rodziny powstańców wielkopolskich.
Następnie odbył się Apel Pamięci, w czasie którego wymienione zostały nazwiska wszystkich 13 powstańców uwiecznionych na tablicy pamiątkowej.
Wymieniono także inicjatorów stworzenia tablicy pamiątkowej, którymi są Stanisław Skorupka, ówczesną wójt Dorota Gorzelniak i Antoni Fornalski. Inicjatywa postawienia tablicy zrodziła się podczas znakowania grobów powstańców wielkopolskich medalem pamiątkowym. Zauważono wówczas że niektóre groby już nie istnieją i że dobrze byłoby, gdyby nazwiska powstańców zostały zachowane.
Na tablicy wymieniono następujące osoby:
Michał Brzeziński 1894 – 1981
Franciszek Feifer 1901 -1977
Roman Gorzelniak 1900 – 1946
Jan Grześko 1893 – 1974
Jan Matysik 1897 – 1973
Stanisław Matysik 1900 – 1986
Jan Michałowski 1896 – 1969
Leon Mierzwa 1894 – 1973
Tadeusz Kaczmarek 1897 – 1974
Stanisław Skorupka 1896 – 1940
Antoni Szopny 1899 – 1966
Antoni Szymański 1900 – 1987
Józef Węclewski 1884”
Pozostawiono tu również puste miejsce na dopisanie kolejnych powstańców, których losy zostaną udokumentowane.
Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak, Przewodnicząca Rady Gminy Przemęt, Elżbieta Wita, Antoni Fornalski, Stanisław Skorupka oraz dyrektor szkoły w Mochach, Małgorzata Zielińska. Tablicę poświęcił ksiądz proboszcz Ryszard Penczyński.
Leszek Kolman przedstawił krótkie biogramy uwiecznionych na tablicy osób. O przebiegu i znaczeniu Powstania Wielkopolskiego opowiedział Antoni Fornalski, zwracając uwagę na znaczenie Moch w powstańczych walkach.
Antoniemu Fornalskiemu złożono podziękowania za trud włożony w dokumentowanie losów powstańców. Z kolei za piękną inicjatywę organizatorom podziękował Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak.
Ostatnim punktem tej części uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje władz gminnych, wiejskich oraz instytucji i organizacji. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami w takt granych przez orkiestrę pieśni do sali wiejskiej, w której odbyła się wieczornica pt. „Dla Niepodległej”, przygotowana przez SP w Mochach. Przez godzinę w pięknie udekorowanej sali wiejskiej rozbrzmiewały patriotyczne pieśni, do śpiewania których zaproszono widzów. Mogli oni skorzystać z przygotowanego na wieczornicę miniśpiewniczka zawierającego wykonywane pieśni i który z pewnością dla wielu uczestników będzie pamiątką z uroczystości. Widzowie wysłuchali recytacji wierszy, melodii granych na gitarach, obejrzeli taneczny występ. Wykonawcami byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Mochach, którzy zostali przygotowani przez liczne grono nauczycieli.
Wieczornicy towarzyszyła wystawa fotograficzna przedstawiająca życie i aktywność mieszkańców Moch, Solca, Solca Nowego i Nowej Wsi po odzyskaniu niepodległości, przygotowana przez Elżbietę Wita z pomocą Krystyny Grabiec. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem i była oglądana jeszcze długo po zakończeniu oficjalnych uroczystości.
Po zakończeniu wieczornicy głos zabrała dyrektor Małgorzata Zielińska, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości i zaprosiła wszystkich uczestników i widzów na grochówkę.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Moch i gościom za tak liczne uczestnictwo w przygotowanych uroczystościach. Jest to ważne wydarzenie, zwłaszcza, że odbyło się z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Gmina Przemęt

Jagiellońska 8, 64-234 Przemęt
Tel. 65 549 60 72
Strona www: przemet.pl

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 07:30 - 15:30
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1