Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

Noc Kupały nad Jeziorem Wieleńskim

Ogień i woda, woń ziół, taniec i śpiew. Gdy nad Jeziorem Wieleńskim zaczął zapadać zmrok na brzegu pojawili się młodzi ludzie ubrani na biało. Rozpoczęło się świętowanie Nocy Kupały.
Nocą z 22 na 23 czerwca br. na gminnej plaży w Osłoninie odbyła się niezwykła inscenizacja obrzędów sobótkowych. Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie oraz Gmina Przemęt. Uczestników wydarzenia przywitał Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak, który wyraził nadzieję, iż to pierwsza, ale nie ostatnia tego typu impreza nad Jeziorem Wieleńskim.
Noc Kupały rozpoczęła opowieść o tym co dawniej odbywało się w tą najkrótszą noc w roku i z jakimi wierzeniami wiązały się odprawiane obrzędy. O tym dlaczego wianki plecione przez dziewice i puszczane na wodę musiały być splecione z 7 rodzajów ziół, o tym czemu służyło palenie ognisk, dlaczego szukano kwiatu paproci i z jakiego powodu nie można było kąpać się w jeziorach, rzekach i stawach przed tą najkrótszą w roku nocą, opowiadał Maciej Ratajczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Przemęcie.
Był oczywiście konkurs na najpiękniejszy wianek, w którym uczestniczyły kola gospodyń wiejskich z terenu Gminy Przemęt. Swoje wianki do konkursu zgłosiły panie z: Borku, Bucza, Kaszczoru, Kluczewa, Moch, Nowej Wsi, Osłonina, Perkowa, Popowa Starego, Przemętu, Radomierza, Siekowa, Siekówka i Starkowa. Panie przygotowały przepiękne i bardzo różnorodne wianki. Z każdym wiązała się jakaś opowieść. Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów z Osłonina także zaprezentowało własny wianek. W konkursie wystartowały również osoby indywidualne. Warto dodać, iż większość pań z kół gospodyń wiejskich miało na sobie proste, nawiązujące do ludowych, stroje, a na głowach wianki.
– Wszystkie wianki były piękne – mówi Jolanta Flieger z GCKiB w Przemęcie, które wraz z Gminą Przemęt było organizatorem konkurs. – Musieliśmy jednak dokonać wyboru, w którym kierowaliśmy się m.in. przywiązaniem do tradycji.
Zwyciężył wianek przygotowany przez KGW Kaszczor. Drugie miejsce zajął wianek KGW Nowa Wieś, a trzecie KGW Starkowo. Wyróżniono również wianek emerytów z Osłonina. Najlepsze wianki nagrodzono symbolicznymi nagrodami a wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.
Duże zainteresowanie wzbudziła inscenizacja obrzędów sobótkowych, którą przedstawił Zespół Pieśni i Tańca „Marynia” ze Święciechowy, pod kierownictwem Ewy Jankowskiej. To niezwykłe połączenie tańca i ognia oraz muzyki i śpiewu, przyciągnęły uwagę publiczności na ponad godzinę. Finałem przedstawienia było oczywiście puszczanie wianków na wodach jeziora i to z pokładu łodzi – Krakena, który przypłynął z Ośrodka Wypoczynkowego „Krokus” w Wieleniu.
Swoje wianki na wodzie, także z pokładu łodzi, puściły również panie z kół gospodyń wiejskich. W tym czasie muzycznie spotkanie nad jeziorem umiliły wokalistki zespołu Gioielli z GCKiB w Przemęcie – Angelika Malcher, Anna Jakuszyk.
Imprezę zakończyła zabawa na plaży. Bawiono się świetnie aż do północy… jak nakazywał dawniej zwyczaj. Brak opisu obrazka Było świetnie!
Dziękujemy kołom gospodyń wiejskich z terenu Gminy Przemęt oraz emerytom z Osłonina za przygotowanie przepięknych wianków, a także strażakom z OSP Kaszczor, Mochy i Osłonin za pomoc w zabezpieczeniu i organizacji imprezy. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Alicji i Krzysztofowi Słonina z Ośrodka Wypoczynkowego „Krokus” w Wieleniu za udostępnienie łodzi i zorganizowanie świętojańskich rejsów z wiankami. Podziękowania należą się także Panu Zbigniewowi Fasieckiemu z WOPR, za zadbanie o bezpieczeństwo na wodzie.

Gmina Przemęt

Jagiellońska 8, 64-234 Przemęt
Tel. 65 549 60 72
Strona www: przemet.pl

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 07:30 - 15:30
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1