Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

1 Maja Święto Konwalii

Gmina Przemęt nazywana jest Krainą Kwitnącej Konwalii, a to za sprawą znajdującej się Wyspy Konwaliowej, na której rosną unikalne w skali całego świata konwalie z różowym zabarwieniem nasady pręcika. Ten niespotykany nigdzie indziej ewenement przyrodniczy sprawił, iż to właśnie konwalia stała się symbolem tego terenu i znalazła swoje miejsce w logo gminy. Kwiaty te stanowią dużą atrakcję w okresie kwitnienia.     

W Średniowieczu konwalia symbolizowała wiedzę i sztukę medyczną, była również zwana „drabiną do nieba” z racji charakterystycznego ułożenia kwiatów. W Europie uważano ją za kwiat młodości, szczęścia i pomyślności.

Każdego roku 1-go maja, Francuzi ofiarują sobie kwiaty – konwalie, wierzą, że jest to coś co przynosi szczęście na najbliższy rok.

Tradycja wręczania konwalii pochodzi z Renesansu: 1-go maja, na wsi powszechnie używało się gałęzi do odpędzenia przekleństwa zimy. W 1560 roku, król Charles IX po raz pierwszy zauważył zwyczaj ofiarowywania sobie konwalii w Drôme. Ten gest bardzo mu się spodobał
i następnego roku ofiarował swoim damom dworu konwalie.

W dniu 1-go maja 1900 roku, podczas święta, najwięksi krawcy wpadli na pomysł ofiarowania konwalii swoim klientkom. Gest ten stał się tradycją.

A w 1941 roku Pétain ustanowił dzień 1-szego maja świętem pracy. Do dzisiaj we Francji, 1-go maja to piękne, wiosenne święto, w którym oprócz święta pracy podarowuję się pachnące konwalie.
Ofiarować konwalię znaczy życzyć szczęścia, ale także pracy dla wszystkich.

I tego sobie życzmy…

Brak opisu obrazka

Gmina Przemęt

Jagiellońska 8, 64-234 Przemęt
Tel. 65 549 60 72
Strona www: przemet.pl

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 07:30 - 15:30
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1