Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

Narodowe Czytanie. Wspólnie czytamy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Kiedy literatura i historia splatają się ze sobą, powstaje magiczna chwila, w której przeszłość ożywa na nowo. Taką chwilą było tegoroczne Narodowe Czytanie, które po raz dwunasty zgromadziło miłośników literatury, by wspólnie oddać się lekturze wyjątkowej powieści.

11 września 2023 roku, w kościele poewangelickim w Kaszczorze, wójt Gminy Przemęt – Janusz Frąckowiak wraz z zaproszonymi gośćmi oddał hołd tej pozytywistycznej powieści, dając jej nowe życie poprzez wspólne czytanie. Wydarzenie to miało szczególną oprawę, łącząc w sobie pasję do literatury z głęboką refleksją historyczną.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja, której głównym celem jest promocja polskiej literatury i kultury. Wspólne czytanie wybranej lektury staje się okazją do przemyśleń, dyskusji i spojrzenia na ważne momenty w historii Polski z nowej perspektywy. Co ważne, do inicjatywy mogą przyłączyć się nie tylko Polacy w kraju, ale i za granicą, a także instytucje publiczne oraz prywatne osoby.

Wybór „Nad Niemnem” na lekturę Narodowego Czytania 2023 nie był przypadkowy. Uczczenie 160. rocznicy Powstania Styczniowego odgrywało kluczową rolę w tej decyzji. Powieść Orzeszkowej, choć ukazuje życie społeczności nad rzeką Niemen, w tle ma ważne wydarzenia historyczne, w tym Powstanie Styczniowe. To poruszające dzieło podkreśla trudności, z jakimi musieli się zmierzyć Polacy w tamtych trudnych czasach, jednocześnie ukazując piękno i siłę narodowego ducha.

Narodowe Czytanie staje się coraz bardziej popularne z każdym rokiem. Zachęcamy do włączenia się w tę inicjatywę, bo literatura nie jest tylko zapisem przeszłości – jest przede wszystkim drogowskazem do przyszłości. Wspólne czytanie i refleksja nad ważnymi momentami w historii naszego narodu to doskonały sposób na budowanie więzi i przypominanie sobie o wartościach, które są fundamentem polskiej tożsamości.

Gmina Przemęt

Jagiellońska 8, 64-234 Przemęt
Tel. 65 549 60 72
Strona www: przemet.pl

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 07:30 - 15:30
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1