Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

Święto plonów. Kolorowe dożynki w Biskupicach i Mochach

Przełom sierpnia i września to czas, kiedy mieszkańcy wiosek gromadzą się, by podziękować za bogate zbiory. W sobotę, 2 września, na terenie gminy Przemęt odbyły się dożynki w Biskupicach i Mochach. To niezwykle ważne wydarzenie, które łączy tradycję, kulturę i wspólnotę lokalną.

Dożynki to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt wiejskich w Polsce. Obchodzone są na przełomie lata i jesieni, kiedy plony zbóż, owoców i warzyw są już zebrane. Święto to ma korzenie sięgające wieków i ma na celu podziękowanie za obfite plony oraz błogosławieństwo na przyszły rok. To także okazja do zaprezentowania lokalnej kultury, tradycji i rękodzieła.

Biskupice zorganizowały swoje dożynki w kolorowym stylu. Uczestnicy zgromadzili się w centrum wioski. To tam odbyła się msza święta, po której nastąpił uroczysty korowód. Tuż po nim rozpoczęła się prawdziwa biesiada. Podczas dożynek w Biskupicach nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci miały okazję bawić się na dmuchanych zamkach i korzystać z licznych zabawek.

Również w Mochach odbyły się uroczyste dożynki, które przyciągnęły mieszkańców i gości z okolicznych wiosek. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, po której odbył się korowód dożynkowy.

Mochy słyną z pięknych wianków i wieńców dożynkowych, które są ozdobą każdych dożynek. Kobiety i dziewczęta pracują nad nimi przez wiele dni, tworząc prawdziwe dzieła sztuki z kwiatów, zboża i innych naturalnych materiałów.

Po oficjalnym części przyszedł czas na zabawę i wspólne biesiadowanie. Stoiska z lokalnym jedzeniem przyciągnęły smakoszy, a występy zespołów sprawiły, że wszyscy mogli się razem bawić i cieszyć tradycją.

Dożynki w Biskupicach i Mochach to święto plonów, i okazja do okazania wdzięczności za pracę rolników i podziękowania za dostatek.

Gmina Przemęt

Jagiellońska 8, 64-234 Przemęt
Tel. 65 549 60 72
Strona www: przemet.pl

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 07:30 - 15:30
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1